בזכות בדיקת CancerSmart נפתחו לי המון אפשרויות טיפוליות

הסרטן של סיגל חזר אחרי ניתוח, הקרנות וכימותרפיה, ונראה היה שהאופציות עומדות לאזול. אבל האונקולוגית שלה התעקשה שהיא תבצע CancerSmart – הבדיקה הגנומית הרחבה ביותר בישראל. תוצאות הבדיקות הוסיפו אפשרויות טיפוליות רבות, וכיום היא מטופלת בתרופה ביולוגית חדשנית.

עופר מאיר

 

לפעמים גילוי של מחלת הסרטן יכול להתרחש בדרך מאוד לא צפויה: במקרה של סיגל, בת 50 וקצת מאיזור המרכז, הכל התחיל בטיפול שיניים תמים.

"היו לי כל מיני בעיות שיניים", היא מספרת, "וטיפלתי בהן. רופא השיניים נתן לי הרבה אנטיביוטיקה – אבל כל הזמן חזרו דלקות חניכיים ובעיות נוספות, ושום דבר שעשינו לא עזר. באחת הפגישות הוא שלח אותי לצילום פנורמי. בצילום גילו שיש לי סינוסיטיס".

"מרופא השיניים עברתי לרופא אף אוזן גרון. בהתחלה גם הוא נתן לי אנטיביוטיקה, אבל זה שוב לא עזר. ואז כשהוא שלח אותי ל-CT והסתכל על הממצאים, הוא אמר לי שהסינוסיטיס שלי מתאים לניתוח ושפרוצדורה ניתוחית תוכל לסייע לי לפתור את הבעיה. שמחתי שנמצא פתרון – והלכתי לעשות את הניתוח".

אני מבין שזה לא נגמר שם.

"לא רק שלא נגמר – זאת, בעצם, הייתה ההתחלה. בניתוח ראו איזורים חשודים ולקחו מהם דגימות לביופסיה. במעבדה גילו שיש לי קרצינומה של תאי הקשקש או SCC בקיצור. זה סרטן אגרסיבי, או כמו שהאונקולוגית שלי אומרת 'בין הסוגים הבעייתיים מאוד', והוא הופיע אצלי בסינוסים ובאף".

אז מה עושים?

"קודם כל ניתוח בבסיס הגולגולת, במטרה לנקות את התאים הסרטניים מכל האיזור. אחרי הניתוח התחלתי בפרוטוקול של כימותרפיה והקרנות – עשיתי בסך הכל 33 הקרנות לאיזור האף והסינוסים ועוד טיפול כימי אחד כל שבוע".

איך הייתה התחושה אחרי הטיפולים?

"תראה, הטיפולים האלו הם לא פיקניק בשום צורה – אבל אני מאמינה בעצמי ומאמינה ברופאים שלי ואני חזקה. הטיפולים עבדו ממש טוב, הם אפילו הצליחו להעלים גם נגעים קטנים שהיו לי על הצוואר. הרופאים היו בהלם מכמה משקל שהעליתי במהלך הכימותרפיה. בעקבות הניתוח גם הפסקתי לעשן, אז זה בכלל הרגיש נהדר".

נשמע טוב.

"זה באמת היה מצויין, ובסוף הטיפולים עשיתי בדיקת PET/CT שיצאה נקייה וזה היה משמח. אבל אחרי כמה חודשים חזרו לי ההפרשות מהאף. בהתחלה אמרתי 'שטויות, זה יעבור, קצת הפרשות', אבל זה המשיך והמשיך. הלכתי לברר את זה וראו שהגידול חזר בדיוק למקום שבו עשו את ההקרנות".

מה האונקולוגית אמרה?

"האונקולוגית שלי אמרה לי שעשינו כבר כימותרפיה ועשינו כבר הקרנות, ועכשיו אנחנו צריכות אפשרויות טיפוליות חדשות. היא המליצה שנעשה CancerSmart, שזאת בדיקה גנומית חדשה ומעמיקה במיוחד להתאמת טיפול".

איך הבדיקה אמורה לעזור?

"ממה שהבנתי מהרופאה שלי, לוקחים דגימה מהגידול שלי – ובמעבדה משוכללת בגרמניה מחפשים בה מוטציות ייחודיות, שיש להן תרופה שיכולה לעבוד עליהן. אם מוצאים מוטציות שיש להן תרופה מתאימה – אז היא תוכל לרשום לי את התרופה הזאת. אם לא ימצאו מוטציות – נצטרך לחשוב על משהו אחר".

מה עשית?

"הרמתי טלפון ל-Fugene Genetics, שהיא החברה שמציעה את בדיקת CancerSmart. הצוות של החברה היה משכמו ומעלה ומייד התגייס כדי שנריץ את הבדיקה כמה שיותר מהר. אני ממש מעריצה את ההתגייסות שלהם למעני ואת הנכונות שלהם לסייע וכמה שהם היו איתי, אפילו הגיע אלי עד הבית מישהו מהחברה כדי לקחת ממני דגימת דם".

תוצאות בדיקת CancerSmart שנערכה לה היו משמעותיות,  מכיוון שהתגלו בהן מספר לא קטן של מוטציות שיש להן תרופות מתאימות. בנוסף, הבדיקה העלתה שיש לה מדד עומס מוטציות (TMB) גבוה – אינדקס שמשמעותו התאמה גבוהה לטיפול אימונותרפי בתרופות חדשניות.

"בזכות הבדיקה", מספרת סיגל, "נפתחו לי אפשרויות טיפוליות חדשות שלא היו לי קודם לכן. בעקבות תוצאות בדיקת CancerSmart, הרופאה שלי העבירה אותי לטיפול בתרופה ביולוגית מתקדמת וכיום אני מקבלת אותה בעירוי אחת ל-3 שבועות. אני בתפקוד טוב ואני אופטימית".

שיתוף:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

האתר מכיל מידע ותכנים שונים בנושאי רפואה, בריאות וגנטיקה, שנועדו לספק מידע כללי. אין במידע ו/או בתכנים המופיעים באתר משום מתן עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, תחליף להתייעצות עם מומחה או מתן אבחנה בנוגע לטיפול במצב רפואי מסויים. לשם קבלת ייעוץ אישי יש לפנות להתייעצות עם רופא בתחום המומחיות המתאים. מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל הסתמכות על התכנים המופיעים באתר ופעולה על פיהם נעשים על אחריותך הבלעדית והמלאה ולא תהיה לך כל תביעה ו/או טענה ו/או דרישה כנגד בעלי ומפעילי האתר או מי מטעמם, בגין נזקים הנובעים משימוש באתר זה. 

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צור קשר
אם יש לך שאלות נוספות או במידה ותרצו לקבל פרטים נוספים, שלח/י לנו פנייה ואנחנו נדאג לחזור אליך בהקדם
ניקוי טופס