"בדיקת CancerSmart הייתה בשבילי כמו זכייה בפיס"

כמה שנים אחרי שנרפאה מסרטן המעי הגס, התגלה אצל יעל סרטן השד. למרות כריתה מלאה, כימותרפיה, הקרנות, טיפולים הורמונליים ותרופות ביולוגיות – הסרטן המשיך להתפשט. ואז הגיעה הבדיקה הגנומית

עופר מאיר

לפני 9 שנים, בגיל 43, התגלה אצל יעל סרטן המעי הגס. יעל, אמא ל-3 ילדים ואשת טיפול מיומנת ומוערכת ממרכז הארץ, ניגשה לעניין ברגישות ובנחישות – ועברה ניתוח לכריתה חלקית של המעי, שבו הוסר הגידול הסרטני. הפרוצדורה הכירורגית הביאה לריפוי מלא, והיא קיוותה שבכך העניין הסתיים ונשאר מאחוריה.

עד שלפני 3 שנים היא הרגישה גושים בשד. ממוגרפיה וביופסיה אישרו את החשד של הרופא: סרטן השד (שהתפתח באופן "עצמאי", בלי קשר לסרטן הקודם) עם 5 מוקדים, שאפילו לא מאפשר פרוצדורה חלקית להסרת הגידול בלבד (ניתוח למפקטומיה) – אלא מחייב כריתת שד מלאה (מסטקטומיה).

"להיות עם מחלה מסכנת חיים שכל פעם צצה מחדש ומפתיעה אותך זה לא בדיוק דבר שתורם לשלוות הנפש שלך", היא מספרת בגילוי לב, "למעשה זה מייצר הרבה חרדות. אבל כמטפלת, שבעצם עובדת כל היום עם חרדות של אחרים – ידעתי לפנות לקבל עזרה וגם להשתמש בכלים המקצועיים שיש לי, כדי להתמודד עם המצב".

בדיקת CancerSmart

כמו מה למשל?

"מדובר בעבודה יומיומית, תחזוקה שוטפת, שכוללת מדיטציות, יוגה ודברים נוספים. התרגול המתמיד מאפשר לי לשמור על חוסן נפשי בצד תפקוד גבוה, ולהמשיך לעבוד ולתפקד בחיי המשפחה והיום יום גם בתקופות של טיפולים. עם זאת, ברור שאני אנושית ושיש לי רגעים יותר קשים וזמנים של חרדה מאוד גבוהה".

אחרי הניתוח לכריתת השד, יעל עברה כימותרפיה והקרנות. סוג הגידול שלה (בסרטן שד ידועים כמה תתי-סוגים מולקולריים, שלכל אחד מהם מתאימים טיפולים קצת אחרים) איפשר לה לקבל טיפול הורמונלי, שהיה אמור לתת "רוח גבית" לניתוח, לטיפולים הכימיים ולרדיותרפיה – ולשמור את הגידול "שקט" או לפחות על אש קטנה ביותר.

"באחת הביקורות בבית החולים", היא מספרת, "לאחר שהתלוננתי על קשיי נשימה, מצאו נוזלים בקרום הריאה. שאבו את הנוזלים עם מחט, שלחו אותם לביופסיה – וגילו שהם מכילים תאים סרטניים ממקור סרטן השד".

משמעות הדבר הייתה עליית מדרגה: מגידול מקומי בשד – הוא עבר שלב, והוגדר כעת בסטטוס "פיזור משני מקומי", כלומר עם התפשטות גרורתית מקומית (באיזור הריאה).

טיפול ביולוגי מתקדם

"האונקולוגית שלי העבירה אותי לטיפול ביולוגי מתקדם", מפרטת יעל, "אבל הנוזלים המשיכו לחזור לריאה שוב ושוב. אחרי שכל כמה שבועות נדרשתי לחזור לביה"ח לעשות ניקור ריאתי לשאיבת הנוזלים, עברתי ניתוח להדבקת קרומי הריאה. לצערי, הוא לא הצליח למנוע את ההצטברות המחודשת של הנוזלים".

"התרופה הביולוגית סייעה למנוע התלקחות מחודשת של הסרטן – אבל הוא עדיין נשאר על 'אש קטנה'. אבל כאשר ב-PET/CT האחרון שעשיתי ראו ממצא חדש, שחשוד כסרטני, זה כבר היה מאוד מפחיד ומלחיץ".

בהתייעצות עם האונקולוגית החליטה יעל לעבור בדיקת CancerSmart – בדיקה גנומית שכוללת את הפאנל הגדול ביותר בישראל (ריצוף מלא של 742 גנים), ובנוסף היחידה שסורקת 742 גנים תורשתיים (10%-15% ממקרי הסרטן מתרחשים בעקבות מוטציות תורשתיות).

"בחרתי ב-CancerSmart בעיקר בגלל הגנים התורשתיים", היא מסבירה. "כיום אני מתמודדת עם סרטן שד, בעבר התמודדתי עם סרטן המעי הגס – אם יש לי איזשהו ליקוי תורשתי שממנו הכל נובע, חשוב לי ש-3 הילדים שלי יידעו זאת ויבדקו אם הם בסיכון מוגבר לחלות. יש דברים שהם יוכלו לעשות אם נגלה זאת, כמו קולונוסקופיה בתכיפות מוגברת ומגיל יותר צעיר".

האונקולוגית הסבירה ליעל שאין כל ביטחון או ודאות שבדיקה גנומית תמצא שינויים גנטיים ב-DNA שלה ושגם מציאת שינויים לא מבטיחה שיהיה מה לעשות איתם או שפותחה להם תרופה. יחד עם זאת, אם יימצא משהו רלוונטי – זה יאפשר לה לייצר לה טיפולי "קו שלישי", "קו רביעי" וכן הלאה.

"אני חייבת להודות שבאתי עם ציפיות נמוכות", אומרת יעל. "עשיתי כבר בדיקה גנטית לפני 9 שנים בארצות הברית ואחרי כמה שנים עוד בדיקה גנטית אמריקאית – בשתיהן לא נמצא שום דבר שאפשר לעבוד איתו".

בדיקת CancerSmart

בבדיקה נתגלו מוטציות

"לפני כמה שבועות עברתי CancerSmart, ולהפתעתי כשהבדיקה חזרה, בדגימת הרקמה הסרטנית שלי מצאו 3 מוטציות רלוונטיות, שלכל אחת מהן יש תרופה שאפשר להשתמש בה. בנוסף, לא נמצאו כלל מוטציות גנטיות תורשתיות שישפיעו על ילדיי. אלו תוצאות מאוד טובות, בשבילי הבדיקה הייתה כמו זכייה בפיס".

דו"ח הבדיקה, כפי שפוענח ונותח על ידי האונקולוגית המטפלת, תמך בהחלטה שהתקבלה עוד לפניה, לבחור באותה תרופה ביולוגית, לנוכח ממצאים גנומיים שהוכיחו את יעילותה.

בנוסף, הבדיקה "שמה על השולחן" עוד כמה תרופות אחרות שלא נשקלו עד כה, כולל תרופות לסרטן שד מתת-סוג אחר וכולל תרופה לסרטן שחלה בכלל (שעובדת על מוטציה שנמצאה בסרטן השד של יעל).

"הבדיקה מאוד הרגיעה אותי", מסכמת יעל. "המחשבה שאני מטופלת בתרופה שלא עובדת ואין לרפואה מה להציע לי מעבר לכך – היא מחשבה מבעיתה. תוצאות הבדיקה שימחו אותי והן מייצרות לי עוד אפשרויות טיפוליות".

שיתוף:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

האתר מכיל מידע ותכנים שונים בנושאי רפואה, בריאות וגנטיקה, שנועדו לספק מידע כללי. אין במידע ו/או בתכנים המופיעים באתר משום מתן עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, תחליף להתייעצות עם מומחה או מתן אבחנה בנוגע לטיפול במצב רפואי מסויים. לשם קבלת ייעוץ אישי יש לפנות להתייעצות עם רופא בתחום המומחיות המתאים. מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל הסתמכות על התכנים המופיעים באתר ופעולה על פיהם נעשים על אחריותך הבלעדית והמלאה ולא תהיה לך כל תביעה ו/או טענה ו/או דרישה כנגד בעלי ומפעילי האתר או מי מטעמם, בגין נזקים הנובעים משימוש באתר זה. 

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צור קשר
אם יש לך שאלות נוספות או במידה ותרצו לקבל פרטים נוספים, שלח/י לנו פנייה ואנחנו נדאג לחזור אליך בהקדם
ניקוי טופס